לדף הפייסובק של אירועי הבליינד דיי                            
  לדף הפייסבוק של המרכז לעיוור                               

להרשמה לניוזלטר  

  קישור לאתר NVDA, תוכנת קורא מסך חינמית

 


English
חדשות ועדכונים

אגרת מס' 14 לציבור

חברים שלום,

לקראת חג הפסח ולאחר מספר חודשים מאד מאומצים של עבודה על זכויות החברים בקהילה, אני שמח לחזור ולעדכן, באופן ישיר, על התרחשויות ושינויים בתחום פעילות הנוגע לזכויות נושאי תעודת עיוור.

מהפיכה בדמי הליווי

כידוע, נוספו לתקציב משרד הרווחה 50 מיליון ₪ שיועדו להיטיב את זכויות האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל. שר הרווחה, ח"כ חיים כץ, פנה אל המרכז לעיוור וביקש לדעת מה עמדתנו באשר לדרך חלוקת סכום זה. המרכז לעיוור טען בפני השר שהנושא הכאוב ביותר לציבור הוא גובה דמי הליווי וביקש לתקן באמצעות סכום זה עיוותים בדרך החלוקה ובסכום המוענק. בעקבות עמדתנו, החליט השר להעמיד את כל הסכום הנ"ל לטובת הגדלת דמי הליווי ולטובת האחדת הסכומים באופן שכל נושאי תעודת עיוור, שזכאים לדמי ליווי, יקבלו סכום אחיד בגובה 1,337 ₪ החל מאפריל 2018, ויקבלו את הסכום רטרואקטיבית ממרץ 2018. בנוסף, האפליה נגד נשים תיפסק וכעת גם הן יהיו זכאיות לדמי ליווי עד לגיל הפרישה הקבוע בחוק לגברים, גיל 67. חשוב לי מאד לציין, תיקון עוול זה הוא תוצאה של עבודה קשה של המרכז לעיוור, ושל מאבקנו חסר הפשרות, והוא רק תחילת הדרך. כמובן, לא ויתרנו על דרישתנו ההתחלתית לקבלת דמי ליווי בגובה קצבת ניידות, והעתירה שהגשנו לבג"ץ עדיין עומדת ודיון ראשון בנושא העתירה יתקיים בחודש הקרוב בבית המשפט העליון. המדינה לא ענתה לטענותינו בעתירה וביקשה לקיים דיון בפני בג"צ בטרם תשיב. בזמן דיון זה אנו רוצים כי אולם בית המשפט יהיה מלא, מפה לפה, באנשים עם עיוורון ולקויות ראייה. נעדכן בהמשך במועדים ובפרטים המדויקים.

עליית בקצבת הנכות ובדיסריגרד

מאבק הנכים, בו המרכז לעיוור היה שותף מלא, נשא פרי חלקי בלבד. בעקבות המאבק הוגדלו קצבאות הנכות הכללית ובמועד החלוקה של חודש מרץ, שהוקדם לקראת החג, מקבלי הקצבאות ראו הגדלה ניכרת בקצבה ששולמה להם. כמו כן, ולא פחות חשוב, סכום ה"דיסריגרד" (אותו סכום שממנו ואילך מקוזזת קצבת הנכות למשתכרים) עלה אף הוא בצורה משמעותית. פירוט הסכומים והמועדים כבר הופץ אליכם במועדים קודמים. יחד עם האמור, יש לזכור שיצאנו למאבק בדרישה לקצבת נכות בגובה שכר המינימום, דבר רחוק מהתוצאה אליה הגענו, ועל כן המאבק לא הסתיים ואנו בוחנים, כמו גם ארגונים נוספים, את המשך צעדינו.
בשולי ההסדר, אציין כי אנשים בגיל זקנה, שקיבלו "השלמה לנכות" לא ייהנו מכל התוספת שניתנת לקצבת הנכות, כי אם רק ממחציתה. אפלייה זו אינה מקובלת עלי, והמרכז לעיוור בוחן ביחד עם ארגונים נוספים, דרכים משפטיות לתקוף צעד מפלה זה, בתקווה לשנותו. גם כאן נוביל את הטיפול בסוגיה לטובת כלל האוכלוסיה.

ביטול גזירה קשה בחוק ההסדרים


עוד בעניינים הנוגעים לציבור המבוגר בקהילתנו, רפורמה שהוצעה בתחום הסיעוד, עלולה הייתה ליצור פגיעה קשה באנשים עם עיוורון ולקויות ראייה שיהיו זכאים בעתיד לגמלת סיעוד. רפורמה זו, שהוצעה במסגרת "חוק ההסדרים", אמורה הייתה לגרום לכך שמקבלי גמלת סיעוד בעתיד, יזכו למחצית הגמלה הניתנת כיום. מאבק קשה בוועדת הרווחה של הכנסת, גיוס כללי של חברי הוועדה ושכנוע קשה (עם "רוח גבית" מצד השר) מנעו סכנה זו והחוק תוקן באופן שלא יפגעו זכויות אנשי הקהילה שלנו. בנוסף, הורתה וועדת הרווחה של הכנסת, במסגרת תיקון החקיקה, לשר הרווחה, להציג כלי הערכה מתאים לכל אדם עם עיוורון ולקות ראייה להערכת תלות לצורך תשלום גמלת סיעוד בעתיד.

קיצור הדחיה בחובת הנגשת מבני ציבור 

עוד בחוק ההסדרים, הסתתרו כוונות של משרד האוצר לדחות את המועד בו תחול על המדינה חובת הנגשת מבני ציבור עד לסוף שנת 2021. אמנם תאריך היעד נדחה (אמור היה להיות 11.2018) לסוף 2019, וגם זאת לאחר מאבק קשה בכנסת. בהקשר זה, אני מוכרח לצין שאני מזהה מגמה מדאיגה של התנערות מחובות נגישות של גופים רבים, אולם הדבר מדאיג ומכעיס שבעתיים כשמדובר במדינה עצמה וביוזמה שבאה מהממשלה.

מה עוד היה לנו בזמן האחרון???

מסיבת אביב מוצלחת לצעירים ברוחם, שבאו לחגוג, סתם כי זו סיבה מצויינת, את תחילת האביב. במסיבה הוגרלו פרסים נאים מתנת רשתות בתי המלון רימונים וישרוטל, האווירה הייתה נהדרת וכולם נהנו מאוד.
פני מערכת הפצת המידע לציבור שינתה את פניה ואתם מקבלים עתה ניוזלטר, עדכני, חדשני ואני מאד מקווה שתכניו מעניינים.
היחידה לטיפול בפרט ממשיכה לגרוף הישגים ולסייע לנושאי תעודת עיוור שלא שלא מקבלים את הגמלאות המגיעות להם או את היחס הראוי להם. אתם מוזמנים להמשיך לפנות לממונה לטיפול בפרט, גיא אקוקה, שמסירותו ומקצועיותו כבר עזרה לרבים לשפר משמעותית את תנאי מחייתם. 

אסיים בברכה, מכל הלב, לכל הקהילה, לפסח מוצלח ומהנה, ולמיצוי מועיל של החופשה.


    שלח לחבר     גירסה להדפסה
     
חזרה לחדשות ועידכונים
 
אודותינו   צור קשר   הצהרת נגישות